KSiT w Tarnowskich Górach

KSiT w Tarnowskich Górach

Z inicjatywy posła Tomasza Głogowskiego przez dwa dni w Tarnowskich Górach gościła sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Komisja przyjechała w celu zapoznania się z pracami dotyczącymi wpisania tarnogórskich obiektów na listę UNESCO.

Najliczniej reprezentowani byli posłowie z Klubu Parlamentarnego PO, w tym Przewodniczący Komisji – Ireneusz Raś oraz wybitni sportowcy – wioślarze Tomasz Kucharski (mistrz olimpijski z Sydney w 2000r. i Aten w 2004r.) i Adam Korol (mistrz olimpijski z Pekinu w 2008r.) oraz siatkarze – Małgorzata Niemczyk (mistrzyni Europy w siatkówce z 2003 r.) i Paweł Papke (wieloletni reprezentant Polski). Parlamentarzysta podkreśla, że podziękowania należą się zarówno Przewodniczącemu Komisji za zrealizowanie pomysłu tej wizyty, posłom za przyjazd, jak i Urzędowi Miejskiemu za dużą pomoc w zorganizowaniu pobytu Komisji.

Poseł Tomasz Głogowski wraz z zaproszonym gośćmi zwiedził Kompleks Zamkowy w Starych Tarnowicach oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga,udali się również do Zabytkowej Kopalni Srebra. W sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza, rozpoczęło się wyjazdowe posiedzenie Komisji, któremu przewodniczył poseł Ireneusz Raś. Główny autor wniosku do UNESCO Zbigniew Pawlak, zaprezentował go Komisji, a przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawili Szlak Zabytków Techniki. Podczas dyskusji, członkowie komisji wyrażali zachwyt nad obiektami, które mieli okazję zobaczyć w Tarnowskich Górach i popierali starania o wpis. Zabierając głos, poseł Tomasz Głogowski, wskazał, że do wieloletnich zabiegów SMZT w tej sprawie stopniowo przyłączały się kolejne instytucje – najpierw, już w 2010 r., Ministerstwo Kultury, a w ostatnim roku także miasto Tarnowskie Góry i województwo śląskie. Dodał także, że dostrzegalny niestety jest brak zaangażowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Parlamentarzysta podkreślił, że niezwłocznie powinny być podjęte działania promujące tarnogórską kandydaturę w 20 krajach wchodzących w skład Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO – polski MSZ powinien wysłać naszych ambasadorów w tych krajach do tamtejszych ministerstw kultury oraz spraw zagranicznych, prezentując wniosek dot. Tarnowskich Gór i prosząc o jego poparcie.
Przewodniczący Komisji na prośbę tarnogórskiego posła przygotował projekt dezyderatu w tej sprawie, z apelem do polskich ministerstw o podjęcie wszelkich działań niezbędnych do promocji wniosku. Komisja przyjmie go na najbliższym posiedzeniu w Sejmie. Wczoraj były prowadzone także rozmowy o działaniach, które można podjąć w Warszawie, adresowanych do ambasadorów państw z Komitetu UNESCO akredytowanych w Polsce.

Rozstrzygnięcie decyzji UNESCO będzie miało miejsce między 2-12 lipca 2017 r. w Krakowie.