Razem możemy więcej. PETYCJA o refundację leku na raka

Razem możemy więcej. PETYCJA o refundację leku na raka

- Chcę pomóc organizacjom opiekującym się kobietami z rakiem. Współpracuję z wieloma z nich. Odpowiadałem na apele, jakie do mnie kierowały i starałem się wspomagać je zgodnie z oczekiwaniami. Nie inaczej jest tym razem. Pieniądze nie mogą być ważniejsze niż ludzkie życie - mówi Paweł Papke, który włącza się do zbierania podpisów pod petycją o refundacje leku określanego „koniem trojańskim” wśród leków.

Kliknij i podpisz petycję!

Nowa lista leków refundacyjnych zostanie opublikowana 1 września 2023 roku. Ministerstwo Zdrowia od marca obiecuje pomoc pacjentom onkologicznym, w tym objęcie refundacją leku o nazwie Trastuzumab Derukstekan. Znajduje się on na pierwszej pozycji listy leków TOP 10 ONKO bez refundacji. 

- Wsparcie, o jakie proszą stowarzyszenia i organizacje zajmujące się pacjentkami z rakiem piersi są słyszalne i dołożę starań, by nagłośnić temat, podobnie jak w grudniu 2022 r., gdy wsparłem oddział onkologiczny Wyspecjalizowanego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie - mówi Paweł Papke, parlamentarzysta z Olsztyna. - Wraz z olsztyńskim oddziałem Amazonek przekazaliśmy pacjentkom poduszki „serca”, które pomagają w rekonwalescencji kobietom po zabiegu mastektomii. Akcja miała na celu promowanie działań profilaktycznych, byśmy nie musieli spotykać się na tych oddziałach ponownie. 

- Kobiety jesteście potrzebne społeczeństwu zdrowe i popieram każdą inicjatywę, która może się do tego przyczynić. Liczę, że w Olsztynie też nie zabraknie chętnych, by podpisać petycję i pokazać, że za kobietami stoimy murem - dodaje Paweł Papke Poseł na Sejm RP.

Bezpieczna terapia onkologiczna jest na wyciągnięcie ręki. Potrzeba Waszej pomocy i podpisania petycji w sprawie wpisania leku na listę refundacyjną. Mamy miesiąc, by nagłośnić temat dostępu do nowoczesnych terapii onkologicznych i leku, który wydłuża życie chorych na raka.

Skuteczność leku potwierdzają lekarze onkolodzy. Badania nad nim dają nadzieję na życie. Lek zmniejsza ryzyko zgonu o 36%. Jest skuteczniejszy niż obecnie stosowany. Badania dowodzą, że czas bez progresji choroby u pacjentek leczonych nowym lekiem wynosił 29 miesięcy, a leczonych starszym koniugatem 7 miesięcy. To znaczy, że o prawie dwa lata dłużej pacjentki nie wymagały zmiany terapii na inną. To naprawdę niesamowita korzyść. 

Na ten lek czekają zarówno lekarze specjaliści, jak również wszyscy pacjenci. Kiedy w innych krajach lek ratuje życie, w Polsce rząd wciąż prowadzi negocjacje finansowe z firmą farmaceutyczną – bez rezultatu. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie rekomenduje go do finansowania. 

Statystyki są jednoznaczne. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce wzrost liczby zachorowań jest wynikiem zmian demograficznych, jak i skutkiem narażenia na czynniki ryzyka, szczególnie wynikające ze zmian cywilizacyjnych. Ryzyko zachorowania na raka wzrasta wykładniczo z wiekiem.

W 2030 roku można spodziewać się w Polsce ok. 200 000 zachorowań na raka rocznie (obecnie to około 165 000 przypadków).

Podpisz petycję

Wejdź na stronę, zapoznaj się ze szczegółami i podpisz petycję: https://www.petycjeonline.com/chcezycimiecglos?uv=50200167