Reprezentacja U21 Mistrzem Świata

Niedzielne starcie Reprezentantów Męskiej Siatkówki w kategorii U21 z Reprezentacją Kuby zakończone rezultatem 3:0, dało Polsce Złoty Medal Mistrzostw Świata.

Mecz przebiegł pod dyktando Polskich Reprezentantów. Radość kibiców była ogromna.

Polska - Kuba 3:0 (25:20, 25:10, 25:19)

Link do: Wideo Ostatni Punkt

Pierwszego seta nasi siatkarze zaczęli lekko „przystopowani”. Rywale nawet się rozochocili, prowadzili już 7:5, ale Polacy lubią tak trochę „wypuszczać” przeciwników. Wystarczyło poprawić blok (Kochanowski i Kwolek) by doprowadzić do remisu 7:7. Do dobrego bloku, którego już zaczęli się bać Kubańczycy doszła „ekwilibrystyka” naszych graczy w obronie i konsekwentna agresja, naturalnie pozytywna w ataku.  Masłowski walczył, jak lew w polu, a Fornal i Ziobrowski przekonywali, że nie tylko siłą, ale i sprytem można doprowadzać przeciwników do rozpaczy. Nie bez znaczenia były także dobre przyjęcie i niewiele błędów w polu zagrywki. W rezultacie od stanu 18:14 (kapitalny cios Kochanowskiego z zagrywki) Polacy absolutnie kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Zwyciężyli do 20.

Biało-czerwona ekipa wspierana przez prawie dwutysięczną armię kibiców z Polski w drugim secie rozpoczęła „demontaż” rywali. Kubańczycy zostali zmuszeni do błędów, do seryjnych błędów. Zupełnie zgaśli liderzy kubańskiej ekipy – Lopez i Gutierez. A nasi grali, jak natchnieni, głodni sukcesu jakby to był ich pierwszy a nie piąty finał międzynarodowej imprezy. Popisy w polu zagrywki dawał Kochanowski, Kozub w najbardziej odpowiednich momentach używał Kwolka, Fornala i Ziobrowskiego, czujny w bloku Huber uspokoił grę na siatce, a Masłowski „klonował” się w obronie. Efekt był zdumiewający – złamani rywale i wygrana do 10! Tak grać mogą tylko wybitne zespoły, złożone z wybitnych graczy.

Trzecia partia, była ostatnią tego zespołu w ich czteroletniej pracy, wieńczonej jedynie złotymi medalami. W tym secie ten niezwykły zespół pokazał, że jest mądrą i odpowiedzialną ekipa. Nikt nie tracił głowy, nikt nie fetował zbyt wcześnie, a wszyscy ciężko pracowali do ostatniej piłki. Ta partia kończy się wygrana do 19, cały mecz do 19.

Polska po raz trzeci w historii MISTRZEM ŚWIATA JUNIORÓW – 1997, 2003, 2017.

Nie ma jednak wątpliwości, że tak utytułowanej reprezentacji młodzieżowej w historii polskiej siatkówki, a nawet sportu jeszcze nie było.

Z drużyny złotych medalistów Mistrzostw Świata Juniorów U21 w Brnie tylko Tomasz Fornal, Damian Domagała i Jędrzej Gruszczyński nie byli w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Pozostałych dziewięciu naszych znakomitych, młodych graczy uczyło się i trenowało w placówkach tego projektu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.