PAWEŁ PAPKE - Podsumowanie działalności

PAWEŁ PAPKE - Podsumowanie działalności

4 lata temu ponad 19 tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur dało mi swój mandat zaufania. To dla mnie wyróżnienie i ogromna motywacja. Mam nadzieję, że spełniłem pokładane we mnie nadzieje. 

Dla wielu - po prostu “Papkin”. Człowiek od zawsze związany z siatkówką. To już prawie 30 lat.

Jestem Członkiem Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W Sejmie Członkiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Moim powołaniem jest rozwój sportu. W tym zakresie mam szeroką optykę, patrzę na niego z różnych perspektyw: zawodnika, prezesa, organizatora, inicjatora i pomysłodawcy wydarzeń sportowych.

Aktywny politycznie

Dlaczego wybrałem politykę? Bo to zawsze był kierunek moich zainteresowań. Polityka daje mi możliwości kreowania rzeczywistości - przede wszystkim tej sportowej, jest narzędziem, które mądrze wykorzystane, pozwala mi realizować potrzeby środowisk, z którymi współpracuję. Polityka pozwala mi pozytywnie wpływać na otaczającą nas lokalną przestrzeń.

Praca Posła

Przez okres mijającej kampanii, dzięki interpelacjom poselskim wpłynąłem m.in. na:

  • urealnienie stawek tzw. "kilometrówki", które od 2007 roku nie były waloryzowane
  • rozwiązanie części problemów komunikacyjnych mieszkańców mniejszych miejscowości na Warmii i Mazurach poprzez działania związane z powrotem postojów pociągów dalekobieżnych w Wydminach, Starych Juchach i Starych Jabłonkach
  • rozpoczęcie programu bezpłatnych, powszechnych szczepień przeciwko wirusowi HPV - odpowiedzialnego za raka szyjki macicy, głowy i szyi
  • rozszerzenie programu lekowego o 3 nowe substancje czynne, a także leczenie terapią biologiczną pacjentów z ciężką postacią AZS od 6 roku życia (do tej pory bezpłatnie mogli korzystać z niej wyłącznie pacjenci dorośli).

Stawałam w obronie lokalnych przedsiębiorców, gdy Ci byli niesłusznie nachodzeni przez inspektorów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i funkcjonariuszy policji, otwierając się po COVIDZIE.

Stawałem ramię w ramię z kobietami podczas Strajków Kobiet, gdy Państwo ingerowało w ich prawa do aborcji, decydowania o własnym ciele i losie.

Broniłem prawa do posiadania dzieci, zbierając podpisy na ulicach miast za Ustawą o IN VITRO. Pod projektem podpisało się 500 tysięcy osób. 

Tłumaczyłem naszym mieszkańcom, że obecna polityka rządu i obowiązujące rozwiązania prawne nie chronią najsłabszych - osób niesamodzielnych, by do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla dorosłych osób niesamodzielnych do poziomu najniższej krajowej - problem ten dotyczy 290 tysięcy osób..
Projekt wraz z 200 tysiącami podpisów został skierowany do komisji sejmowej.

Moje Priorytety:

Kontakt z ludźmi to moja siła napędowa. Lubię być wśród Was, poznawać kolejnych społeczników, partnerować w akcjach na rzecz innych. Zawsze staram się pomagać. Niewiele trzeba bym był - telefon i wolny termin w kalendarzu.

  • Hala Urania. Przełomowe wydarzenie inwestycyjne ostatnich lat w Olsztynie. Praca wielu ludzi, by znaleźć odpowiednie finansowanie tego przedsięwzięcia. Przełomowa decyzja o tym, że jest zielone światło i pieniądze z EU w wysokości 130 mln zł. Koalicja i współpraca polityków PO-PSL dała nam możliwość, by w październiku 2023 r., otwierać tak długo wyczekiwaną halę sportową.
  • Programy Sportowe. Wspieram lokalny sport. Współpracuje ze Związkami Sportowymi. 7 lat szkolę pracowników klubów sportowych, do tej pory przekazałem wiedzę o tym jak pozyskiwać środki na rozwój sportu dzieci i młodzieży przedstawicielom przeszło 560 klubów Wynikiem tego działania jest 14 mln zł, które w naszym regionie zostały przeznaczone na dofinansowania klubów sportowych w zakresie: wynagrodzenia trenerów, zapewne też tych, którzy trenują Twoje dzieci i wnuki, zakupu nowego sprzętu sportowego wpływającego na rozwój dzieci i młodzieży, dofinansowania organizacji obozów sportowych - by odciążyć portfele opiekunów.
  • Walczę z otyłością dzieci i młodzieży. Muszą być aktywne, uprawiać sport. Do tego potrzebują atrakcyjnych warunków. Wymyśliłem więc program MAŁE GRANTY NA INFRASTRUKTURĘ SPORTOWĄ. Funkcjonuje 4 lata. Powstało dzięki temu 140 projektów sportowych na Warmii i Mazurach. Zainwestowanych zostało 8 mln, dzięki którym powstały nowe place zabaw, szatnie, boiska, siłownie, skateparki, pumptrucki, wyremontowane zostały hale sportowe, zakupiony nowy sprzęt do utrzymania obiektów w dobrej kondycji i całe mnóstwo innych. 

Sektor sportowy Warmii i Mazur potrzebuje dodatkowego wsparcia funduszami unijnymi. Wspólnie z Tomaszem Frankowskim podjęliśmy się organizacji konferencji “Fundusze Unijne dla Sportu”. Było to pierwsze przedsięwzięcie tego rodzaju w regionie. Czy potrzebne? Przybyli przedstawiciele 120 podmiotów, by wysłuchać specjalistów z Brukseli. Dowiedzieli się jak pozyskiwać europejskie fundusze na rozwój sportu. Wiosną 2024 planujemy zorganizować kolejną edycję tego wydarzenia. 

Działalność charytatywna


Kropla drąży skałę. Widzę to często, gdy współpracuje z wolontariuszami, dla których nie ma, że się nie da. Gdy brakuje pieniędzy na rehabilitację czy podjęcie leczenia długofalowego - jestem. Wiele dobrego zrobiłem wspólnie z Wami.
Przy współpracy z Polską Siatkówką czy Fundacją Huberta Jerzego Wagnera organizuję siatkarskie fanty, które przekazuję na cele charytatywne. Podczas zeszłorocznego 31. finału WOŚP z przekazanych pamiątek uzbieraliśmy 12 185 zł w całym województwie. Dzięki temu wielu z Was zobaczy męską Reprezentację Polski na żywo podczas wydarzeń organizowanych od lipca do końca sierpnia 2023 r. Razem wsparliśmy inicjatywę Jurka Owsiaka, a tak naprawdę siebie samych.

Wspólnie z organizatorami pikników, biegów, meczów, wydarzeń rodzinnych, festynów w całym województwie zgromadziłem ponad 250 tysięcy złotych na pomóc w leczeniu dzieci. Przekazałem medale MŚ Polskiej Reprezentacji na pomoc Ukrainie, bilety na wydarzenia siatkarskie kobiet i mężczyzn, koszulki reprezentacyjne, piłki, książki, znaczki Polskiej Siatkówki – wszystko, by ratować czyjeś życie.

Wsparłem także kobiety walczące z rakiem piersi po zabiegu mastektomii. Ufundowałem poduszki lecznicze, które trafiły do pacjentów oddziału onkologicznego w Ukrainie i do olsztyńskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Projekt miał na celu promocję badań profilaktycznych.

Dwukrotnie wsparłem finansowo młodzieżowe projekty edukacyjne „Zwolnieni z Teorii”. Efekt? Odnowienie sali sportowej i zakup sprzętu sportowego w II Liceum Ogólnokształcącym w Giżycku.

Wydarzenia sportowe

Po pierwsze finansowanie – ludzi, działalności, infrastruktury. To realizuję, pomagając uzyskać pieniądze z programów. Ważne są też wydarzenia. Wziąłem sprawy w swoje ręce. Od 13 lat zajmuję się organizowaniem turniejów siatkówki plażowej w naszym województwie. To okazało się zbyt mało, oczekiwania rosły. 

W 2022 roku zorganizowałem #PapkeCUP - Turniej Siatkówki Plażowej w Olsztynie na dużo większą skalę. Wydarzenie całodniowe, w którym udział wzięło 40 duetów żeńskich i męskich, ze wsparciem lokalnych firm. Zapowiedziałem, że w 2023 zrobimy więcej. Dotrzymałem słowa. Przez dwa weekendy czerwca na olsztyńskiej plaży dominowała siatkówka plażowa na najwyższym poziomie i atrakcje towarzyszące dla całych rodzin. Dwudniowy turniej #PapkeCUP i trzydniowy Beach Volley pod patronatem PZPS. Siatkówka plażówka wróciła do Olsztyna. Kosztowało to wiele pracy, ale opłacało się zobaczyć Olsztyn – miasto ludzi aktywnych. A to nie jest moje ostatnie słowo w tej kwestii.