Podsumowanie Fundusze Unijne dla Sportu

Podsumowanie Fundusze Unijne dla Sportu

Europejskie inicjatywy dla sportu dotyczą możliwości realizacji projektów w programach Erasmus+ Sport oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Razem z Tomaszem Frankowskim podjęliśmy wyzwanie mające na celu przygotowanie sektora sportowego woj. warmińsko-mazurskiego, do aplikowania do fundusze europejskie na rozwój.

14 października w Olsztynie, odbyła się konferencja, której celem było zapoznanie się z nowymi możliwościami finansowania sportu, tym razem z pieniędzy europejskich. Na miejscu pojawili się specjaliści na co dzień pracujący w Komisji Europejskiej, Przedstawiciele Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, koordynatorzy Grupy Sport w Parlamencie Europejskim. Ci ludzie na co dzień śledzą, modyfikują, tworzą programy w Brukseli. Naszym celem jest przybliżenie środowisku sportowemu możliwości, jakie dają środki unijne, głównych zasad aplikowania o pieniądze, wskazania punktów zaczepienia i przykładów z życia.

Zarówno mnie jak i Tomkowi Frankowskiemu zależy na regionalnym rozwoju sportu. Środki unijne dają wiele możliwości i znacznie większe dofinansowanie niż środki krajowe.

Strategicznym celem jest pozyskiwanie wiedzy i czerpanie z doświadczeń innych, dlatego konferencja miała charakter edukacyjno-warsztatowy. Zaproszenie przyjęli więc także Ci, którzy przeszli już procedurę aplikacyjną i mogli podzielić się z nami swoimi sukcesami. Specjaliści byli do dyspozycji uczestników po prelekcjach, co stanowiło ważny element spotkania.

W konferencji Fundusze Unijne dla Sportu wzięło udział ponad 100 uczestników z całego województwa. To pierwsze takie wydarzenie w województwie, ale na pewno nie ostatnie. Wspólnie z Tomaszem Frankowskim dokładamy starań, by odpowiadać na potrzeby środowiska i reagować na sygnały, które od niego otrzymujemy. Łączy nas sport i to się raczej nie zmieni.