Działalność sportowa - modernizacja Hali Urania

Działalność sportowa - modernizacja Hali Urania

Zmodernizowana hala Urania będzie mogła pomieścić około 4 tys. widzów. Do tej pory jej pojemność sięgała 2,5 tys. widzów. Dodatkowo w obiekcie pojawi się również hala rozgrzewkowa z trybunami na tysiąc osób.

Pozyskanie 130 mln zł środków europejskich na modernizację hali urania w Olsztynie

W hali pojawi się także szereg mniejszych sal, które będą służyły do uprawiania innych sportów np. sala do judo. Obiekt będzie wyposażony w gabinety odnowy biologicznej. Hala Urania będzie miała jednopoziomowy parking podziemny. Obiekt będzie niemal samowystarczalny, a tym samym ekologiczny ze względu na fotowoltaikę i gruntowe wymienniki ciepła. Ponadto inwestycja będzie posiadać kryte lodowisko.

W obiekcie będą organizowane liczne wydarzenia kulturalne, koncerty czy spektakle.

Finansowanie ze środków UE

15 grudnia 2020 r. Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdził ponad 130 mln zł dofinansowania na przebudowę i rozbudowę hali widowiskowo-sportowej Urania w Olsztynie.

Jest to efekt negocjacji zarządu województwa z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia pieniędzy między osiami priorytetowymi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.

- Negocjacje nie były łatwe, ale po wielu rozmowach zdołaliśmy przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do tego pomysłu. Powstanie najnowocześniejszy obiekt na Warmii i Mazurach, będący w stanie organizować imprezy o charakterze sportowym czy kulturalnym. Decyzja o przebudowie ponad 40letniej Uranii była jednym z głównych postulatów koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL. Na realizację tego projektu czekają nie tylko mieszkańcy Olsztyna, ale również całego regionu. Wielkie otwarcie jeszcze w 2023 r.